Alevi çocuklarına İmam Hatip dayatmasına izin vermeyeceğiz

Okulların açılmasıyla birlikte kaos devam ediyor Sultangazi Gazi Mahallesin’de veliler çocuklarının okullarının imam hatip yapılmasını protesto etti.

Yunus Emre Mahallesi’nde Mehmetcik İlk Öğretim okulun bahçesine yapılan ve geçen yıl eğitime İlk Öğretim eğtimi veren okul bu yıl İmam Hatip Ortaokulu olarak açılması Gazi Halkın Sokağa döktü.

Sultangazi Gazi Cem evinin önünde toplana kalabalık İsmete paşa cad yürüyüşe geçti. Lisenin oraya kadar yürüye kalabalık sık sık slogan attı Gazi Cem evinin önünde basın açıklaması okundu. Sultangazi Kadın Platformu adına Gülhanım Daş demir basın açıklaması yaptı.

Basına ve kamuoyuna Mahallemizde İmam Hatip Ortaokulu istemiyoruz… Şair Abay lisesinin arkasında bulunan okulu Veysel Sacıhan İmam Hatip ortaokulu yaptılar. Mahallemizde yüzlerce öğrenci okul olmadığı için başka bölgelere gitmek zorunda kaldığı bir ortamda, yeni yapılan bu okulun İmam Hatip olması kabul edilemez. Çocuklarımız kalabalık sınıflarda eğitim görmekteler. Okul sorunu zaten var olan bir gerçeklik. Ortaöğretimde türban artık yeni bakanlar kurulu ile serbest. Orta öğretimde türban serbestliği, türbanı zorunlu kılmak demektir. Yeni uygulamaya konulan okullarda ibadethane uygulaması; Alevilere yönelik asimilasyonun ta kendisidir. Seçmeli ders adı altında uygulamaya konan gerici eğitim müfredatı çocuklarımızın AKP’nin istediği şekilde dindar gençlik olarak yetiştirilmesini amaçlıyor.

Yetmezmiş gibi birde neredeyse yakında her mahallede bir imam hatip okulu açacaklar. Bu gerçeklik yokmuş gibi davranarak okulları imam hatip olarak açma ya da dönüştürme ve yapma amacı çok açık bu iktidarın niyetinin ne olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumun tepkisine rağmen, bu tepkiyi hiçe sayan bu yaklaşımlar kabul edilemez. Çocuklarımızın eğitim hakkı AKP’nin dindar nesil yetiştirme planlarına feda edilemez. Bu okulun İmam Hatip ortaokulu olmasına izin vermeyeceğiz. Okullarda ibadethane uygulamasına hayır diyoruz. Alevi çocuklarına İmam Hatip dayatmasına izin vermeyeceğiz. Mahallemizde İmam Hatip istemiyoruz. Buna izin vermeyeceğiz.”

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber/54098-alevi-cocuklarina-imam-hatip-dayatmasina-izin-vermeyecegiz.html

 

Sivas Valisi Alim Barut: Madımak katillerini bağrımıza basalım!

Sivas Valisi Alim Barut, iki göstericinin isminin Madımak’taki Anı Köşesi’nden silinmesi isteğini Anzakları örnek göstererek reddetti.‘Bağrınıza basın’ dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre, Madımak’taki Anı Köşesi’ne isimleri yazılan göstericiler, Ahmet Alan ve Hakan Türkgil’in isimlerinin kaldırılmasını isteyen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Feyzioğlu’nun başvurusuna yanıt veren Sivas Valisi Alim Barut, tartışma yaratacak ifadelerle uygulamayı savundu.

Adı geçen göstericilerin de 2 Temmuz 1993’teki katliamda canlarını kaybettiğini savunan Barut, “Sivas Valiliği’nin, ölenlerin sağlıklarında nerede olduklarını tespit edip tasnife tabi tutup, sınıflandırmak gibi bir tasarrufu, amacı ve görevi olamaz” dedi. Katledilen 35 kişiyle birlikte yazılan iki göstericiye sahip çıkan ve olayları “savaş”a benzeten Sivas Valisi Alim Barut, Atatürk’ün Anzaklar için kullandığı sözü örnek gösterdi, “Milletimiz savaş meydanında ölen düşman için bile acısına tuz basıp, bağrına taş bağlayarak arkasından konuşmaz” dedi. “Valiliğin yanıtı, Almanya’nın Türklerin öldürüldüğü Solingen katliamı için diktiği anıtın altına neo Nazi çetelerinin isimlerini yazması gibi bir şeydir” diyen Feyzioğlu ise valiliğin ret kararına karşı dava açtı.

“Dünyada yargılanamaz”
Kaybedilen canların tamamıyla kendi canları olduklarını savunan Barut, “Ölüm, muhakeme ve buna ilişkin işlemleri durdurur. Hiç kimse öldükten sonra sağlığındaki fiili sebebiyle suçlanamaz, hakkında hüküm tesis edilemez. Katilin dini, mezhebi ve milliyeti olamaz. Katil katildir. Maktul de artık huzuru ilahiyededir ve dünyada yargılanamaz” ifadelerini kullanarak, isimlerin çıkarılması talebini reddetti.

İsimlerin kaldırılması talebiyle, Sivas İdare Mahkemesi’ne valilik aleyhinde dava açan Feyzioğlu, dilekçesinde “Nasıl ki 5 yurttaşımızın hayatını kaybettiği Solingen katliamı nedeniyle faşist Naziler anılmıyor, bırakın anılmayı lanetleniyorsa; Sivas katliamı nedeniyle de göstericiler anılmaz” dedi. Feyzioğlu, valiliğin bu uygulamasıyla toplumun huzurunu gözetmeyerek, adalet anlayışı ile hareket etmediğini ve insan haklarına saygılı davranmadığını ifade etti.

TBB’nin çağrısıyla arasında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin bulunduğu Alevi örgütleri de davaya müdahil olacak ve tüm Alevi yurttaşlara da davaya müdahil olmaları için duyuru yapılacak.

soL Haber Portalı 

Barış kampı’nda Alevi protestocular

NATO Zirvesi’nin yapıldığı Newport şehir merkezinde tren istasyonunda toplanan 1500’e yakın gösterici, bugün saat 12’de çadırların kurulduğu Barış Kampı’na yürüdüler. Anarşist ve sosyalist gruplar, Ukraynalılar, Filistinliler başta olmak üzere her kesimden savaş karşıtı protestocunun katıldığı yürüyüşe Londra’dan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) 30 yöneticisi ile katıldı. Britanya Alevi Federasyonu 3 Eylül’den itibaren Barış Kampında kurdukları çadırda 3 gün NATO ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu politikalarını protesto edecek. Alınacak olan yeni savaş kararlarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmek için Newport’a geldiklerini söyleyen BAF Başkanı İsrafil Erbil, İngiliz polisinin kendilerine iyi davrandığına dikkat çekerken ‘Polisle beklendiği gibi bir sorun yaşamadık. Bize kibar davrandılar. Hatta yürüyüş Barış Parkı’nda bittikten sonra ‘Siz yorulmayın. Biz sizi otobüslerle geri götürürüz’ teklifinde bulundular? dedi.

BAF’a ait basın açıklaması İngilizce kamp platformunda Ergin Erbil tarafından İngilizce okundu.

BAF cumartesi gününe kadar kampta kalacak .

Yayınlanan basın bildirisinde BAF, ‘Kendi ülkesinde ve komşu ülkelerde insanları ırklara ve inançlara bölerek savaşlar başlatan, katil IŞİD ve benzer çetelere silah tedarik ederek mazlumlara kıyan Erdoğan ve diğer emperyalistleri n ayıplarını yüzlerine vurmak için Newport’ta olacağız’ denildi.

Londra’dan Çadırlarını Alıp Newport’a NATO’yu Protestoya Geldiler – Haberler.com

Tunceli’de Alevi Dedelerinden IŞİD Protestosu

Tunceli’de Alevi dedeleri, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Irak’taki saldırılarını protesto etti.

Moğultay Mahallesi Sanat Sokak’ta bir araya gelen Alevi dedeleri adına basın açıklaması metnini okuyan Mustafa Genç, amaçlarının, zalimlerin maşası olan IŞİD’in Ortadoğu halklarına yaptığı katliamı ve insanlık dışı muameleyi lanetlemek olduğunu söyledi.

Ortadoğu halklarının ırk, din ve mezhep ayrımı gözetmeden zalimlere karşı tek vücut olup mücadele etmelerinin zorunlu hale geldiğini ifade eden Genç, “Ortadoğu’n un yer altı zenginlikleri var olduğu sürece zalimler, bugün IŞİD’i, yarın başka bir cinayet şebekesini halkların üzerine saldırtacaklard ır” diye konuştu.

Genç, “Dersim, ocaklar ve evliyalar diyarıdır. Bu diyarda herkese de yer vardır. Kimliğiniz, inancınız ne olursa olsun tümünüze de kapımız açıktır. Soframızdaki bir ekmeğimizle bir bardak suyumuzu sizlerle bölüşmeye hazırız. Buyurun Dersim’e gelin” ifadesini kullandı.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı. – Tunceli

Tunceli’de Alevi Dedelerinden IŞİD Protestosu – Haberler.com