Alevi Kurumlarından Çok Sert Basın bildirisi

BASINA VE KAMUOYUNA
AKP’nin; Aleviler Arasında Ayrımcılık yaparak kendi Alevisini yaratmasına,Tüm Yaşam Alanlarını Sünniliğe Göre Restore Etmesine, Sözde Alevi Temsilcilerini huzuruna çağırarak kendi Demokrasi Ve Barış anlayışına göre Alevi yaratmasına izin vermeyeceğiz.

Devlet, henüz Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına dayanarak “Cemevi ibadethanedir. Aydınlatma giderleri ödenmelidir” ibaresine ithal demokrasi derken, biz Alevilerin sorunlarını aramızdan bazı Alevileri cımbızla seçerek kendi yerli dindar demokrasi ikilemesine ortak etmekte ve sorunlarımızın çözümünü istediği boyuta çekmektedir.

Aleviler yıllardır hakları konusunda mücadele etmektedirler AİHM de bu taleplerimize yönelik önemli bir karar vermiştir. Buna rağmen hükümet ayrıştırıcı ve ayrımcı politikalarla Alevilerin hak ve hukukunu işgal etmektedir.

İktidarın, kullandığı tüm demokrasi ve dini söylemlerin altında bal gibi faşizm ve bölücülük vardır. Kendi kirli politikalarını örtmek için biz Alevileri parçalamak ve hız kazanan Alevi örgütlülüğünü bu söylemlerle yıkmaya çalışmaktadır. “Bulduğuyla yetinen bunun kaderde yazıldığı bir toplum tasavvuruna sahip, hırsızlığa itiraz etmeyen, yaşamı bilimle sorgulamayan, haklarını aramayan, kendisi gibi olmayanlardan nefret eden, çocuklarını ilerde imam hatiplerde dini cendereye sokacak bireyler, yoksulluğu daimi kabul eden, inancından vazgeçen bir toplum ancak bölünerek parçalanarak elde edilebilir”.

Tüm bunlara karşı hayatımızı Sünnilik ilkleriyle yeniden kurgulayan politikalara karşı direniş de gerçek Alevi Kurum ve kuruluşlarından gelecektir. Ve de gelmektedir.
Ancak iktidar bu tepkilerimize duyarsız kalmakta, inanç hakkımızı demokrasinin gereği kabul etmek yerine farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayan ayrımcı politikalarına sözde Alevi temsilcilerini ortak etmeye çalışmakta. İktidar; çok inançlı, çok dilli çok kültürlü Türkiye Cumhuriyeti toplumunu özellikle inançsal ve kimlik farklılıkları üzerinde kutuplaştırmakt a ve çatışma alanlarına bizleri de alet ederek baskıcı otoriter iktidarını korumayı hedeflemektedir . Ancak depolitizasyon, baskı ve asimilasyonlara karşı Alevi kurumları inanç değerlerini koruma refleksi ile her gün daha da cesurca örgütlenmekte ve biat kültürüne karşı çıkmaktadırlar bu amaçla gerçek Alevi kurum ve kuruluşları ve temsilcileri olarak isteklerimiz bellidir.

1-Alevi sorunları, seçim sürecinde siyasi malzeme yapılmamalıdır.

2- Şehitler arasında cenaze törenlerinde mezhepsel ayrımcılık yapılmamalı, Cem evlerimizde Şehit askerimizin cenazelerinin resmi tören yapılmaması, şehitlerimize ve inancımıza saygısızlıktır. Askere çocuklarımızı alırken Alevi olduklarını da soruyormusunuz?

3-Aleviliğimizi ve Cem evlerimizi bize tarif etmeyiniz Cem evlerimiz kadimden bugüne kadar sevgi ,hoşgörü ve barışın dergahı idi bundan sonrada böyle devam edecektir.

4- Hükümet Alevi sorunlarını çözmek istiyorsa Alevilerin Çatı örgütleri ile muhatap olmalıdır. Kişiler ve muhtelif dernekler veya Alevi dedeleri toplumun tamamını temsil etmemekte üç beş kişi üzerinden kamuoyuna Alevi kanaat önderleri ile görüşüldü algısı yaratmak Sorunlarımızı çözmez

5- 2015-2016 Eğitim öğretim yılı başlarken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu karar doğrultusunda zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır .

Bu nedenle 22 Ağustos 2015 tarihinde Sözde Alevi temsilcilerini ve Alevi Ocak temsilcilerini özel davetle çağırarak “Biz Alevileri çok seviyoruz, Alevi Sünni kavgasına son vereceğiz, Konya ve Tunceli arasında fark göremiyoruz, Tunceli ye aşığız gibi gerçekdışı naylon sözleri sinesine çeken, demokrasi dilenen Alevi temsilcileri olduğunu iddia eden kişi ve kurumları bir kez daha kınıyor, devletin muhatap alacağı Alevi kurumlarının belli olduğunu Alevi canlarımızın da bu toplantıyı manipülasyon kabul ettiğini ve gerçekçi bulmadığını ifade ediyor toplantı bildirgesini ve sonucunu değerlendirmek amacıyla bugün önce yaptığımız basın açıklaması sonrasında tüm Alevi kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılacağı süreç değerlendirme ve yol izleme toplantısıyla devam edeceğizimizi bildiriyoruz.

ALEVİ KURUMLARI
ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU
ALEVİ DERNEKLER FEDERASYONU
ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
GARİP DEDE DERGAHI
KARACAAHMET SULTAN DERGAHI
ŞAH KULU SULTAN DERGAHI
SULTAN GAZİ PİR SULTAN ABDAL CEMEVİ
GAZİ CEMEVİ
KARTAL CEMEVİ VAKFI
ALAEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ ESENYURT ŞUB.
NURTEPE CEMEVİ
ERİKLİ BABA DERGAHI
ÜMRANİYECEMEVİ
ARNAVUTKÖY CEMEVİ
YALOVA PİR SULTAN CEMEVİ
KAYSERİ HACIBEKTAŞ VELİ KÜLÜR VAKFI
PİR SULTAN KARAYOLLARI CEMEVİ
CEM VAKFI
İSTANBUL CEMEVİ
ERENLER KÜLTÜR VAKFI
YUNUS EMRE CEMEVİ
DERİNCE İMAM HÜSEYİN CEMEVİ
BAŞKÖYLÜ HASAN EFENDİ DERNEĞİ

Tercih Alevi isimler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP ile aynı fotoğraf karesinde görüntü vermek istemezken, tercihini sol ve Alevi profilli milletvekilleri nden yana kullandı.

NAMIK DURUKAN Ankara
Kürt kimliği öne çıkan milletvekilleri nin listede yer almayacağı beklentisine karşılık ılımlı mesajları dikkati çeken sosyal demokrat tabandan gelen isimlere de yer verilmemesi hükümetin bilinçli tercihi olarak yorumlandı.

Davutoğlu, hükümeti oluşturacak bakanları seçerken güvenlik kaygıları ve çatışmalı süreçten kaynaklanan nedenleri de gözetti. HDP’de aktif faaliyet gösteren ve parti ile özdeşleşen isimlere değil HDP ile birlikte hareket eden, ancak kendi parti görüşleri doğrultusunda faaliyet yürüten eski EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ve Alevi örgütlerinden gelen Müslüm Doğan, yine Alevi kimliği ile öne çıkan devlet geleneğinden gelen eski bürokrat Ali Haydar Konca’ya teklif götürülmesi HDP’nin çekirdek kadrosuna yönelik bir mesaj olarak algılandı.

Seçim hükümetinin bir icracı hükümet olmadığının farkında olan HDP, buna karşı seçilmiş temsilcilerden hükümet içinde seçmenlerin talebini hükümete taşımaya gayret edecek. HDP,bugün yapacağı görüşmeler sonrası Davutoğlu’na teklifi kabul ettiğini iletecek. İki aylık süre içinde HDP, kabinede bulunarak anayasal gerekliği yerine getirmeye çalışacak. Bu dönemde seçim güvenliğinin sağlanmasına ağırlık verilecek.

HDP’de bakanlık teklif edilen isimlerin Kürt hareketinden olmamasının HDP açısından bir sorun teşkil etmeyeceği, bu konuda partinin belirlediği Radikal demokrasi düşüncesinin uygulanmasına bakan olacak milletvekilleri ile devam edeceği belirtiliyor. HDP’ye hangi bakanlığın verileceği beklentisi partide önemsenmiyor.

Milliyet

Delikli taş izdihamı

HACI Bektaş-ı Veli’yi Anmak amacıyla bu yıl 52’nci ulusal ve 26’ncı uluslararası düzeyde yarın yapılacak olan törenlere katılmak üzere yurt içi ve yurt dışından çok sayıda insan Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne geldi.

Yarın resmi anma programının yapılacağı Çilehane Mevkii’nde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi’ne giden yollar Hacı Bektaş Belediyesi görevlileri tarafından yıkanarak temizlendi. Merkeze giden yollara Hacı Bektaş Veli’nin sözlerinin yer aldığı afişler asıldı. Dünyanın en önemli Alevi-Bektaşi inanç merkezi konumundaki Hacıbektaş İlçesi’ni ziyaret edenler, Hacıbektaş Veli’nin içerisinde inzivaya çekildiği bir mağaranın da bulunduğu Çilehane Bölgesi’ndeki delikli taşı mutlaka ziyaret edildi.

İlçe merkezinin 3 kilometre doğusundaki Çilehane’de bulunan delikli taşın içinden geçenlerin de günahsız olduğuna inanılıyor. Burada bulunan Deliklitaş’tan geçebilmek, Hacı Bektaş Veli heykeline dilek taşı yerleştirmek ve dilek tutup dua etmek için birbirleriyle yarıştı.

Yaşlılar ile kilolu kadınlar Deliklitaş’tan geçerken zorlandı. Törenlere katılmak üzere Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne dünyanın dört yanından gelen Alevilerin bir bölümü kurulan çadır kentlerde, bir kısmı otelle veya akrabalarında kalırken, bazıları da araçlarıyla birlikte geldikleri ilçede kendilerine gösterilen boş alanlara çadır kurarak barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı.

İlçede gösterilen içerisinde seyyar tuvaletlerinde bulunduğu alana ailesiyle birlikte gelen bir kişi, “33 yıldır geliyorum. 15 gün kalıyoruz. Burada kurban kesip, dua ediyoruz. Anma programı sonunda oturduğumuz Osmaniye’ye dönüyoruz” dedi.

Hacıbektaş’a gelenlerin en fazla ziyaret ettiği yerler arasında Hacı Bektaş Veli’nin mezarının da bulunduğu müze bulunuyor. Müzeye gelenler önce Aslanlı Çeşme’den su içiyor. Ardından Hacı Bektaş Veli’nin mezarının bulunduğu yere geçerek dua ediyor.

Hacıbektaş Veli’nin içerisinde inzivaya çekildiği bir mağaranın da bulunduğu Çilehane bölgesindeki delikli taştan inanışa göre, günahı olan geçemiyor. Delikli taştan geçmek için zayıf veya şişmanlık gibi farkı gözetilmiyor. Bu alanı ziyaret eden herkes oldukça küçük olan delikten geçmek için yoğun çaba harcıyor. Bu küçük delikten geçemeyen insanların ise kesinlikle adak adaması ve bunu da yoksullara dağıtması gerekiyor. Çilehane bölgesinde başta Hacıbektaş Veli olmak üzere Yunus Emre, Aşık Mahsuni, Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni’nin heykeli bulunuyor.

Hacıbektaş’a gelenler Delikli taştan geçmenin insana anlatılmayacak huzur, mutluluk verdiğini belirterek, yüreği temiz herkesin taştan rahatlıkla çıkabileceğini, çıkamayanların ise kendilerini nerede hataları olduğunu düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Pir Hacıbektaş Veli’nin karanlıkta çile çektiğini, bir aydının neden karanlıkta kaldığını sorması üzerine de taşların arasında bulunan deliği açtığını kaydeden vatandaşlar, burada özlerini sorguladıklarını ifade etti. İlçeye gelenler, “Hacı Bektaş Veli burada arkadaşlarıyla çile çekmiş. Buradan geçince günahların af olacağına inanıyoruz. Bunun ne kadar gerçek olduğunu da tam bilemiyoruz. Girdikten sonra ‘geçebilir miyiz, geçemez miyiz’ diye kafamızda bir heyecan oluyor. Çıktıktan sonra bir rahatlama hissediyoruz” diye konuştu.

Kilolu ve yaşlılar Deliklitaş’tan çıkmakta zorlanırken bunu başaranların mutlulukları yüzlerinden okundu.

Sinan KORKMAZER/ NEVŞEHİR, (DHA)

Yargıtay cemevine icrayı durdurdu!

BEDAŞ, 10 elektrik faturasını ödemeyen Cem Vakfı hakkında dava açtı. Davayı kabul eden Bakırköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi, vakıf ile ilgili icra takibinin devamına karar verdi. Cem Vakfı ise “Cemevleri ibadethane kapsamında kaldığından elektrik faturalarının Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinden karşılanması gerektiği” iddiasıyla kararı temyiz etti.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu. Gerekçeli kararda, “Cemevlerinin ibadethane kapsamında değerlendirilme si gerektiğine ilişkin AİHM’in Cem Vakfı kararı da dikkate alınarak, davalı vakıfta bilirkişi marifetiyle keşif yapılarak, söz konusu vakfın ibadethane kapsamında değerlendirilec ek bu bölüme ait aydınlatma giderleri tespit edilmeli ve sonucuna göre hüküm kurulmalıdır” denildi.

Gerekçede, “Bu yönde bir araştırma ve inceleme yapılmaksızın davanın kabulü usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir” ifadelerine yer verildi.
Kararı değerlendiren Cem Vakfı Avukatı Erhan Arslaner, “Bu kararla artık cemevlerinin ibadethane olduğu tespiti açık ve net şekilde yapılmıştır. Tartışmaya bırakmayacak şekilde verilen bu karar evrensel hukuk normlarına uygun olarak verilmiştir. Bu yönü de önemli” dedi.

kırmızıhaber.com