Alevi-Bektaşi kurumları tanışma toplantısı

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Cemal Canpolat, ısrarla ve kararlı bir şekilde, hiç kimseyi dışarıda tutmadan, Alevilerin bir arada birlik ve beraberliğini sağlama konusunda çaba harcayacaklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde sorunlarımız çözülmediği takdirde Ankara’da milyonlarca insan, sazıyla sözüyle bir araya gelerek, taleplerini dile getirecek” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu‘nun, İstanbul’daki Alevi-Bektaşi kurumları ile tanışma toplantısı, Kartal Cemevi Vakfı Konferans Salonu’nda yapıldı.

Federasyonun genel başkanı Canpolat, toplantıda yaptığı konuşmada, “sayısı 20-25 milyonu bulan Alevi toplumunun, özellikle son 10-15 yıldır görülmedik bir şekilde dağınık ve örgütsüz gösterildiğini” söyledi. 

Alevilerin şimdiye kadar kullandığı sevgi, barış ve hoşgörü dilinin, sorunların çözümünde yeterli olmadığının anlaşıldığını dile getiren Canpolat, şöyle devam etti: 

“Şimdi Alevileri ayrıştırmak için çaba harcanıyor. Diğer taraftan ayrıştırılan, ayrı ayrı söylem içinde bulunan Alevilerin söylemleri etkisiz hale getirilerek, Alevileri dışarıda tutup, kendi iktidarlarını ısrarlı bir şekilde yürütmeye çalışan anlayışın olduğunu belirtmek istiyorum. Alevi Vakıfları Federasyonu bundan sonra ne yapacak? Alevilerin birlikte olduğu, birlikte çaba harcadığı, birlikte taleplerini dile getirdiği anlayışı birinci plana koyacağız. Israrla ve kararlı bir şekilde, hiç kimseyi dışarıda tutmadan, Alevilerin birlik ve beraberliğini sağlama konusunda çaba harcayacağız.” 

Bundan sonraki politika, düşünce ve yaklaşımlarında Alevi dilini kullanmanın ön planda olacağını ifade eden Canpolat, “Şimdiye kadar, babaların, dedelerin bize öğütlediği Alevi dili ön planda olacak. Aleviler ayrıştırılmayacak. Alevi sorunları, Alevi kurumlar içerisinde çözülecek. Aleviler, eline silahı değil, sazı alacak. Önümüzdeki günlerde sorunlarımız çözülmediği takdirde Ankara’da milyonlarca insan, sazıyla sözüyle bir araya gelerek, taleplerini dile getirecek. Bu eylemleri yapmakta her türlü katkıyı vereceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantıya, Alevi Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra İstanbul’daki Alevi- Bektaşi dernekleri temsilcileri katıldı. 

Kaynak: http://www.hakimiyet.com/genel/alevi-bektasi-kurumlari-tanisma-toplantisi-h419438.html

Paylaş