Alevi çocuklarına İmam Hatip dayatmasına izin vermeyeceğiz

Okulların açılmasıyla birlikte kaos devam ediyor Sultangazi Gazi Mahallesin’de veliler çocuklarının okullarının imam hatip yapılmasını protesto etti.

Yunus Emre Mahallesi’nde Mehmetcik İlk Öğretim okulun bahçesine yapılan ve geçen yıl eğitime İlk Öğretim eğtimi veren okul bu yıl İmam Hatip Ortaokulu olarak açılması Gazi Halkın Sokağa döktü.

Sultangazi Gazi Cem evinin önünde toplana kalabalık İsmete paşa cad yürüyüşe geçti. Lisenin oraya kadar yürüye kalabalık sık sık slogan attı Gazi Cem evinin önünde basın açıklaması okundu. Sultangazi Kadın Platformu adına Gülhanım Daş demir basın açıklaması yaptı.

Basına ve kamuoyuna Mahallemizde İmam Hatip Ortaokulu istemiyoruz… Şair Abay lisesinin arkasında bulunan okulu Veysel Sacıhan İmam Hatip ortaokulu yaptılar. Mahallemizde yüzlerce öğrenci okul olmadığı için başka bölgelere gitmek zorunda kaldığı bir ortamda, yeni yapılan bu okulun İmam Hatip olması kabul edilemez. Çocuklarımız kalabalık sınıflarda eğitim görmekteler. Okul sorunu zaten var olan bir gerçeklik. Ortaöğretimde türban artık yeni bakanlar kurulu ile serbest. Orta öğretimde türban serbestliği, türbanı zorunlu kılmak demektir. Yeni uygulamaya konulan okullarda ibadethane uygulaması; Alevilere yönelik asimilasyonun ta kendisidir. Seçmeli ders adı altında uygulamaya konan gerici eğitim müfredatı çocuklarımızın AKP’nin istediği şekilde dindar gençlik olarak yetiştirilmesini amaçlıyor.

Yetmezmiş gibi birde neredeyse yakında her mahallede bir imam hatip okulu açacaklar. Bu gerçeklik yokmuş gibi davranarak okulları imam hatip olarak açma ya da dönüştürme ve yapma amacı çok açık bu iktidarın niyetinin ne olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumun tepkisine rağmen, bu tepkiyi hiçe sayan bu yaklaşımlar kabul edilemez. Çocuklarımızın eğitim hakkı AKP’nin dindar nesil yetiştirme planlarına feda edilemez. Bu okulun İmam Hatip ortaokulu olmasına izin vermeyeceğiz. Okullarda ibadethane uygulamasına hayır diyoruz. Alevi çocuklarına İmam Hatip dayatmasına izin vermeyeceğiz. Mahallemizde İmam Hatip istemiyoruz. Buna izin vermeyeceğiz.”

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber/54098-alevi-cocuklarina-imam-hatip-dayatmasina-izin-vermeyecegiz.html

 

Paylaş