Alevi Dernekleri’nden Ezidiler’e destek

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi, Ortadoğu’da Ezidiler’e yönelik yapılan saldırıları protesto etmek için önceki gün oturma eylemi yaptı .

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi önceki gün Belediye İş Hanı önünde IŞİD’in saldırılarını kınamak amacıyla basın açıklaması ardından da oturma eylemi gerçekleştirdi. EMEP, DTP, DBP, HDP, ADD, Dersimliler Derneği ve Halkevleri’nin de destek verdiği basın açıklamasını Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi’nin kurucularından, Gazeteci Eyüp Esen yaptı.

YENİ BİR KERBELA KATLİAMI

Ezidiler’e yönelik katliam girişimlerinin insanlığa, inançlara ve halklara yönelik bir saldırı olduğunu kaydeden Eyüp Esen, “AKP iktidarı tarafından desteklendiği artık aşikar olan bu IŞİD’çi çetelerin saldırıları nedeniyle Sincar Dağı’na çıkan Ezidiler, susuzluk ve açlık nedeniyle yeni bir Kerbela Katliamı ile karşı karşıyalar” dedi.

HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRDI

AKP’ye de yüklenen Esen, “Aleviler olarak başta Ezidiler’i, Ortadoğu’da katliamı yaşayan Kürtleri, Arapları, Ermenileri, Süryanileri, Türkmenleri selamlıyor ve yanlarında olduklarını söylüyoruz. Uluslararası toplumu da derhal harekete geçmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık temsili oturma eylemi yapıldı.

Kaynak: kocaeligazetesi .com.tr/alevi-derneklerinden-ezidilere-destek-614733h.htm

Paylaş