Alevi kanalı Cem TV’de spikerden Kürtçe skandalı

“Mevsimsiz Türküler” adlı bir albüm çıkaran Mehmet ve Ekrem Arpak kardeşler, 13 Nisan Pazar günü Cem TV’de yayımlanan “Gonca Elmas ile 7 Renk” programına katıldı. Ekrem Arpak programda Ahmet Kaya’ya ithafen yazdıkları “İki Gözümdün” şarkısını seslendirdi. Arpak, şarkının hemen peşinden da sunucunun suali üzerine şarkının hikâyesini anlattı. Kaya’nın ülkenin sevilen bir değeri olduğunu belirten Arpak, “1999’da bir ödül merasimi vardı, Ahmet Kaya’ya çatal atılmıştı. Yalnızca ‘Kendi dilimde bir türkü söylemek istiyorum’ diyen bir sanatçıya çatal atılmasına tahammül edemedim. Bu şarkı da o geceye cevaben yazıldı” diye konuştu.

“BEN TÜRKÇE TERCİH EDİYORUM”

Ancak bu sözler sunucu Elmas’ı kızdırdı. Ahmet Kaya’nın PKK ile irtibatlı olduğunu ima ederek, “40 bin yurttaşımızı katleden çakal başına hizmet eden kim olursa olsun samimi düşmanız. Sanatçı politik görüşünü ifade ederken sivri uçlara çok dikkat etmelidir” diye konuştu. Bunun üzerine Arpak, Kaya’nın sayılan özelliklere sahip olmadığını belirterek Türkiye’de Arapça şarkı söyleniyorsa Kürtçe de söylenebileceğini dile getirdi. Elmas ise “Ben burada Türkçe seçenek ediyorum. Arapça da söyletmem. İsteyen Arap kanalını seyretsin” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Apak kardeşler programdan ayrıldı.

PROGRAM YAYINDAN KALDIRILDI

Cem Basın Grubu Başkanı Celal Toprak programın yayından kaldırıldığı söylentilerini doğruladı. Programın sözleşmesinin de sonra erdiğini belirten Toprak, sunucunun görüşlerini paylaşmadıklarını belirtti

Medya365.com

http://www.alevi-haberleri.com/alevi-kanali-cem-tv-de-spikerden-kurtce-skandali-h1137.htm

Paylaş