ALEVİ ÜNLÜLER VE ALEVİ SANATÇILAR

[youtube width=”560″ height=”350″]http://www.youtube.com/watch?v=gY_RPu8c0lQ[/youtube]

Taksim Gezi Parkı olaylarında Alevi ünlülerin, sanatçıların, siyasetçilerin, milletvekillerin, sporcuların, tiyatrocuların vbgösterdikleri çabalar gerçekten dikkate değerdi. 

Alevi inancı bu inançtan ortaya çıkan Alevi kültürü ve felsefesi; hayatın her alanında gelişen olaylara karşı tavrını ve düşüncesini Alevi duruş sergileyerek haksızlıklara karşı aydın düşüncelerin ve mazlumların yanında olmayı sürdürmüştür. 

Bin beş yüz yıldır baskıya, sömürüye, zulme, haksızlığa ve günümüzde de Alevi toplumuna karşı uygulanan çok yönlü inkâr ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Alevi toplumunun içinden çıkan Alevi ünlülerimiz, geleneksel Alevi inancına ister sahip olsun ister olmasın karşı duruşlarını göstermişlerdir . Bu duruşlarıyla “Taraf olan bertaraf olur” düşüncesine karşı da her şeyi göze alarak Alevi toplumsal belleğinden gelen o mücadeleci ruha yakışır şekilde davranmışlardır .

Alevi açılımı adı altında Alevileri Sünnileştirme çabalarını yıllar önce askıya alan “Devleti Aliyye” Gezi Parkı olayları daha bitmeden Alevileri yine Türkiye gündemine getirmişler ve Dedelere maaş bağlayacaklarını deklare etmişlerdir. 

Bir atasözümüz der ki: “Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü.” 

Biz de yüce devletimize soruyoruz : ” Açılımını rafa kaldırdığınız ve her fırsatta Cem evlerine yani ibadethanelerin e hakaret ettiğiniz biz Alevileri şimdi durduk yere niye gündeme getirdiniz? “

http://www.zohreanaforum.com/alevilik-bektasilik-arastirmalari/35989-alevi-unluler-alevi-sanatcilar.html

 

Paylaş