Muhalefetin “Cumhurbaşkanı Adayı” alevi önderi mi olacak?

CHP ve MHP kadroları Cumhurbaşkanı adaylığı için çalışmalara devam ederken 3 ismin üzerinde durulduğu öne sürüldü. Meral Akşener ve Haşim Kılıç’a alternatif olarak sürpriz bir isim daha gündeme geldi; Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan!

Yerel seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçilerine kilitlendi. İktidar kanadında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Köşk’e çıkmasına kesin gözüyle bakılırken nihai kararın Erdoğan ile Abdullah Gül arasında gerçekleşmesi beklenen zirveden sonra verileceği öne sürülüyor.

Muhalefet kanadının ise iktidarın adayı karşısında kimi çıkaracağı henüz kesinleşmedi. Şu sıralar ciddi bir arayış içerisinde olan CHP ve MHP’de ise aday belirleme çalışmaları son sürat devam ediyor.

MUHALEFETİN İZZETTİN DOĞAN SÜRPRİZİ

Siyaset kulislerinde konuşulan iddialara göre ise muhalefet de adı sıklıkla geçen iki isim vardı. Bunlardan birisi MHP’li Meral Akşener bir diğeri ise Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’tı. Bu iki isme alternatif olarak sürpriz bir isim daha eklendi. Çözüm sürecinde ‘Akil Adamlar’ listesinde de yer alan Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın ismi de muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olabilecek isimleri arasına eklendi.

İLK ALEVİ CUMHURBAŞKANI OLABİLİR

Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan eğer muhalefet tarafından aday olarak gösterilir ve seçilmeyi başarırsa Köşk’e çıkan ilk Alevi cumhurbaşkanı olma özelliğini de taşıyacak. Doğan ayrıca Fethullah Gülen cemaati ile de temasları olan bir isim olarak dikkat çekiyor. Doğan ile Gülen’in ortak projesi olan Ankara Tuzluçayır’daki “Cami-Cemevi iç içe” çalışması da bazı kesimler tarafından tepki çekse de Alevi-Sünni kardeşliği açısından önemli bir adım olarak gösterilmişti.

İLK KADIN CUMHURBAŞKANI OLABİLİR

Muhalefetin bir diğer aday olarak gündeme aldığı isimlerden MHP’li Meral Akşener ise Cumhurbaşkanı adayı olur da seçilirse Köşk’e çıkan ilk kadın cumhurbaşkanı olma özelliğini taşıyacak. Özellikle 28 Şubat sürecinde dik ve hakkaniyetli duruşu ile muhafazakar camianın da hoşgörüsünü kazanmış bir isim olan Meral Akşener, milliyetçi camianın da destek vereceği bir isim olarak dikkat çekiyor.

BİR DİĞER ADAY HAŞİM KILIÇ!

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ise AYM’nin AK Parti hükümetinin Meclis’ten geçirdiği bazı yasaları iptal etmesi ile son dönemlerde muhalefet kanadının dikkatini çeken bir diğer isim oldu. Haşim Kılıç Başkanlığı’ndaki Anayasa Mahkemesi, son dönemlerde yeni HSYK Kanunu’nda Adalet Bakanı’na verilen yetkiler ile BTK’ya internet erişimi konusunda yetki veren yasayı iptal etmesi ile Hükümet’in de hedef oklarını üstüne çekmişti.

http://www.aleviforum.net/Konu-muhalefetin-cumhurbaskani-adayi-alevi-onderi-mi-olacak.html

Paylaş