Tercih Alevi isimler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP ile aynı fotoğraf karesinde görüntü vermek istemezken, tercihini sol ve Alevi profilli milletvekilleri nden yana kullandı.

NAMIK DURUKAN Ankara
Kürt kimliği öne çıkan milletvekilleri nin listede yer almayacağı beklentisine karşılık ılımlı mesajları dikkati çeken sosyal demokrat tabandan gelen isimlere de yer verilmemesi hükümetin bilinçli tercihi olarak yorumlandı.

Davutoğlu, hükümeti oluşturacak bakanları seçerken güvenlik kaygıları ve çatışmalı süreçten kaynaklanan nedenleri de gözetti. HDP’de aktif faaliyet gösteren ve parti ile özdeşleşen isimlere değil HDP ile birlikte hareket eden, ancak kendi parti görüşleri doğrultusunda faaliyet yürüten eski EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ve Alevi örgütlerinden gelen Müslüm Doğan, yine Alevi kimliği ile öne çıkan devlet geleneğinden gelen eski bürokrat Ali Haydar Konca’ya teklif götürülmesi HDP’nin çekirdek kadrosuna yönelik bir mesaj olarak algılandı.

Seçim hükümetinin bir icracı hükümet olmadığının farkında olan HDP, buna karşı seçilmiş temsilcilerden hükümet içinde seçmenlerin talebini hükümete taşımaya gayret edecek. HDP,bugün yapacağı görüşmeler sonrası Davutoğlu’na teklifi kabul ettiğini iletecek. İki aylık süre içinde HDP, kabinede bulunarak anayasal gerekliği yerine getirmeye çalışacak. Bu dönemde seçim güvenliğinin sağlanmasına ağırlık verilecek.

HDP’de bakanlık teklif edilen isimlerin Kürt hareketinden olmamasının HDP açısından bir sorun teşkil etmeyeceği, bu konuda partinin belirlediği Radikal demokrasi düşüncesinin uygulanmasına bakan olacak milletvekilleri ile devam edeceği belirtiliyor. HDP’ye hangi bakanlığın verileceği beklentisi partide önemsenmiyor.

Milliyet

Paylaş