Türbe Fotoğrafındaki Bira Kutusu Tepki Topladı

ISPARTA İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Isparta ve Çevresindeki Türbe ve Ziyaret Yerleri’ kitabında yer alan Sinan Baba Türbesi’nin fotoğrafında bira kutusunun görünmesi tepkilere neden oldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Nisan ayında basılan ve 2 bin adet dağıtılan ‘Isparta ve Çevresindeki Türbe ve Ziyaret Yerleri’ kitabının 230’uncu sayfasında Gönen İlçesi, Gümüşgün Mahallesi’ndeki Sinan Baba Türbesi’nin fotoğrafında, pencere kenarında görünen bira kutusu, mahalle muhtarı İbrahim Candan tarafından eleştirildi.

Olayın, Alevi Bektaşi toplumunu karalamaya yönelik bir girişim olduğunu söyleyen Muhtar Candan, “Bu olay bizlere karşı provokasyondur. Türbelerimize çok önem veriyoruz. Kesinlikle içki olayı yaşanmaz. Bizim ‘Sinan Dede’ olarak söylediğimiz türbe içinde içki kutusu fotoğrafı yer alması ‘camide içki içiliyor denilmesi’ kadar abestir. Sinan Dede Türbesi bizim köyümüz içinde yer alan diğer değerli zatların türbeleri arasında da en çok değer verdiğimiz mekandır. İçerisine girerken saygımızdan eşiğine dahi basmadığımız bir mekanda içki kutusu fotoğrafının yer alması provokasyondur” dedi.

300 sayfalık kitaptaki söz konusu fotoğrafta ‘Türbenin penceresine kullanılması için bırakılan mumlar’ açıklaması yazılırken, mumların yanında bira kutusu ve deterjan bidonu yer aldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç ise konuya ilişkin açıklama yapmazken, ilerleyen günlerde açıklama yapılacağını belirtti.

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber/54546-turbe-fotografindaki-bira-kutusu-tepki-topladi.html

Paylaş