Yine Alevilerin evleri işaretlendi

Kocaeli’nin İzmit ilçesine bağlı Tavşantepe Mahallesi’nde 20’ye yakın Alevi yurttaşın yaşadığı evler işaretlendi.

Caner AKTAN (KOCAELİ) – İzmit Tavşantepe Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaşi Veli Tavşantepe Cemevi’nin çevresinde 20’ye yakın ev gece geç saatlerde kimliği belirsiz şahıslar tarafından işaretlendi. Doğuş Sokak, Akif Sokak ve Hacı Bektaşi Veli Sokak üzerinde bulunan yaklaşık 20 evin üzerine kırmızı boya ile çarpı işareti konuldu.

KUNDAKLANDI

Sabah saatlerinde evlerine işaret konulduğunu fark eden mahalle sakinleri hemen polise haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri işaretleri inceleme altına aldı. Öte yandan cemevinin yakınında bulunan bir kafede kimliği belirsiz şahıslar tarafından kundaklandı. Mahallesi ise Alevilerin üzerinde bir oyun oynanmak istediğini ve provokasyonlara gelmeyeceklerin i belirtti.

HUZURSUZLUK YARATTI
Yaşanan provokatif olayla ilgili açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Tavşantepe Cemevi Başkanı Ali Ekber İncesu, “Bizim için sıkıntılı bir durum. 35 yıldır burada yaşıyoruz. En son 12 Eylül’de yaşadık böyle olayları. Ondan sonra ilk defa böyle bir şey oldu. Polis ekipleri gerekli soruşturmayı başlattı. Halkımız provokasyona gelmeyecek. Sağduyulu davranarak bu oyunu bozacağız” dedi.

15-16 EV İŞARETLENDİ

Ali Ekber İncesu, “Evler kırmızı kalemle işaretlendi, Cemevi hizasından 20’ye yakın ev işaretlenmiş. Alevi vatandaşların yaşadığı evler buralar. Sakin ve kardeşçe, kimseyi ayırt etmeden yaşıyorduk. Yangından gece 03:30’da haberim oldu. Belediyeye ait kafede birileri tarafından kundaklanmış. Daha önce bir arkadaşımız çalışıyordu burada. Kimse işletmiyor şimdi” şeklinde konuştu.

gerçek gündem

Paylaş